Milyonerin El Kitabı

Coin Hunter
8 min readDec 17, 2021

Yeni fırsatlar nerede? Nereye Bakmalıyız?

Merhaba arkadaşlar. Kriptoya neredeyse sıfır sermayeyle başlamış ve hedeflerine ulaşmış biri olarak sizlere 4 yıllık deneyimlerimi kapsül hap şeklinde aktarmak istiyorum.

Deneyimin ve yaşanan süreçlerden ders çıkarmanın çok önemli olduğuna inandığım için geçmişte ECI ekibi olarak neleri paylaştık ve hangi dersleri çıkarmalıyız. Sadece 3 örnek vererek göstermek istiyorum.

1- Merkeziyetsiz Borsalar ve DEFI

Bu trendin ilk çıktığı günleri çok net hatırlıyorum. Özellikle Pancakeswap ve Uniswap ilk çıktığı zaman çok tepki çekmişti. Merkeziyetsiz borsa mı olur? Bir sıkıntı olsa kimse mi ilgilenmeyecek? Dükkanı kapatıp gidecekler ve bunu da biz kimseye bağlı değiliz diye açık açık söylüyorlar. Saçmalamayın!

Takip ettiğiniz ve bazılarının akil adam olarak adlandırdığı pek çok büyük sayfanın tepkisi bu şekildeydi. Birebir yazdıklarını alıntılayarak buraya ekledim. Bu sözler bana ait değil.

ECI ekibinden Veli’nun videosunu izlerseniz CAKE 40cent civarındayken sizlere staking ve farming anlattığını görebilirsiniz.

Bu videodan sadece bir kaç ay sonra CAKE 100X’den fazla yaptı.

O dönem staking ve farming getirisi çok yüksek olduğu için günde yüzlerce CAKE farmlayanlar vardı. Benim arkadaşlarım da bunu yaptı ve onlardan hatırlıyorum. Ben de yaptım.

2- Launchpad ve Ön Satışlar

Çok uzağa gitmeden sadece 4 ay öncesine baktığımda launchpad projelerinin 2021 yılına damga vuracağını ve yüzlerce X’lik proje getireceklerini neredeyse her gün yazdım. O dönem yine çok tepki çektik ve pek çok büyük sayfanın eleştirisine uğradık.

En çok kazandıran ön satışlar ve launchpadler oldu. Örnek kazanç tablosuna bu yazıda değindim. Buradan okuyabilirsiniz.

3- Sadece 2 işlemde spotta 300X yaptığımı yazdığım rehber

Listing takibiyle 50$ bütçeyi sadece 2 işlemde 15.000$ yaptığımı detaylarıyla ve kanıtlarıyla paylaştığım yazıyı buradan okuyabilirsiniz.

Kesinlikle okumanızı öneririm. Çıkarılacak çok dersler var.

Bu ilk 3 başlığı biz bunları yaptık söyledik biz haklıydık demek için yazmadım. Şunları vurgulamak için yazdım.

Kriptoda fırsatlar hiç bir zaman bitmeyecek ama ön yargılarımız bitecek mi?

Asıl sorulması gereken soru bu çünkü pek çok fırsat bu ön yargılar yüzünden kaçıyor.

1- Meme coinler shitti

2- Defiler balondu

3- NFT’ler delilikti

4- Launchpadler saadet zinciriydi.

Geçtiğimiz yıl sayısız insanı milyoner yapan 4 büyük trendin çıktığı döneme baktığınızda benzer yorumları göreceksiniz.

Aynı şekilde pandeminin başladığı ve BTC’nin 4bin$’ın altına düştüğü krizde de herkesin Bitcoin satmak için borsaları kitlediği dönemde de benzer yorumlar vardı.

Yazar burada şunu söylemek istiyor.

Finansal okur yazarlık çok önemli. Kendinizi geliştirmek zorundasınız. Eğer kendinize güvenmez ve kendi kararlarınızı vermez sadece kitleleri ve toplulukları takip ederseniz herkesin çıktığı yola yani en kazançsız yola çıkarsınız.

Biz 4–5 aydır yüzlerce X yaparken oradan buradan gördüğü paritelerden Binance’de sepet yapıp günde 50 defa portföyüne bakan kesim buna örnek verilebilir. Çok az kazandılar hatta zarar ettiler. Kusura bakmayın dost acı söyler.

Günde 50 defa ona bakmak yerine neler yapılabilir? Gelin ona bakalım.

ADIM 1:
Metamask ve DEFI borsalarını çok iyi öğrenin.

Şanslısınız ki bunu detaylı bir şekilde anlattık.

ADIM 2: Projeleri incelemeyi öğrenin.

Pazardan elma alırken bile inceliyorsunuz değil mi? Yatırım yapmadan önce neden incelemiyorsunuz?

Sizin yerinizde olsam buradaki videoların tamamını izlerdim.

ADIM 3:
Launchpadlerin mantığını ve sürecini iyi öğrenin.

3 ay önce bu videoyu izleyip bir kaç bin dolar yatırım yapanlar milyoner oldu.

Normalde bu tarz şeyleri konuşmayı sevmem ama net bir sayı vermek istiyorum.

4 ay önce 40 bin TL’ye aldığım KCCPAD TIER seviyesi 1.350.000 TL’ye kadar çıktı. Sadece TIER seviyesi. Getirdiği projeleri saymıyorum.

Fiyatları çok arttı biliyorum ama şöyle bir hikaye anlatmam gerekiyor.

İlk katılıp kazandığım ön satış BSCPAD’di ama bazı nedenlerden dolayı bu ön satışa katılmadım ve 500$ yatırım yapmadım.

Ön satış fiyatı 2centten 7$’a kadar çıktı. 500$ yatırım yapan biri 150.000$’dan fazla kazandı ve getirdiği projelerden de yüzlerce X yaptı.

Daha sonra ağustos ayında büyük bir düşüş oldu. Önceki kaçırdığım fırsatlardan dersime çalıştığım için neredeyse tüm yatırımlarımı launchpadlere kaydırdım ve hayatım değişti.

Eğer launchpad projelerine küsseydim veya kaçırdığım fırsat yüzünden araştırma yapmasaydım bu riski kesinlikle almazdım. Spot piyasada %20 %30 kazanç için haftalarca uğraşmaya devam ederdim.

Bilgi her zaman yararlıdır. Bilgiye aç olmalısınız ama dürüst olmak gerekirse çoğu kişide bunu göremiyorum.

Kendinizi eğittiğiniz kadar kazanacaksınız.

ADIM 4: Yeni projeleri takip edin.

Yeni Projeleri Nereden Bulacağız?

https://twitter.com/thearreatsummit
https://twitter.com/vemutlu
https://twitter.com/Crypto_Hector
https://twitter.com/milyonerzihin

https://twitter.com/BSCPad
https://twitter.com/PulsePad_App
https://twitter.com/gamezone_app
https://twitter.com/NFT_LAUNCH
https://twitter.com/ADAPadofficial
https://twitter.com/Tronpadofficial
https://twitter.com/VelasPad

https://twitter.com/Oxbull5
https://twitter.com/SeedifyFund
https://twitter.com/BinStarterio

https://twitter.com/RealCryptoGraph

Yeni projeleri takip etmek size inanılmaz bir bakış açısı katacaktır. Her projeden alım yapmak zorunda değilsiniz. Zaten her projeden de alım yapmamalısınız. Çok seçici olmalısınız.

Her listingi takip etmek aynı zamanda trendleri de takip etmenize yarar. Geçtiğimiz dönem listelemelerde DEFI’lerin artık çok yükselmediğini ama oyun projelerinin listelemelerde çok daha iyi alıcı bulduğunu farketmemle bakış açım değişti. Gaming ve Metaverse alanında ciddi yatırımlar yaptım ve sizinle paylaştım. Pek çok oyun projesinde çok ciddi kazançlar gördük.

O yüzden kriptoda trendler her şeydir. Trendin başını yakalayan geç kalanlara tepeden satar. Sonda kalıp kovalayan kitleden olmayın. Hangi projeler çıkıyor. Hangi proje ön satış fiyatından kaç X yapıyor. Bunları takip edin. Sadece bunları takip etmeniz bile gidişat hakkında bilgi verecektir.

ADIM 5: Yeni Projelerin Grafiklerini Takip Edin.

Başlangıç için POOCOIN’le başlayın. Onu da anlattım. Buradan ulaşabilirsin.

Yeni projelerin grafiklerini özellikle ilk listing anında takip edin. Herhangi bir alım satım yapmazsanız dahi favorilerinize ekleyerek günler sonra tekrar bir göz atın. Neler olmuş? Kaç X yapmış? Neden düşmüş vs bunlar size gerçekten çok şey katacak. Eğer buna üşeniyorsanız projelerden temsili bir alım yapabilirsiniz. Örneğin max5$ Bunu yaparsanız ister istemez takip edersiniz.

ADIM 6: Bileşik Kazancı Öğrenin

“Bileşik kazanç, Dünyanın Sekizinci Harikasıdır. Onu anlayan kazanacaktır” Albert Einstein

✅100$’ı 4 defa 5X yaparsanız 1.029.000 TL’niz olur.

Zihninde mümkün olduğuna inanırsan ancak o zaman gerçekte de mümkün olur.

Listelemede 50X açıp 500X Yapan PULSEPAD
Listelemede 3X açıp 50X Yapan SPINTOP
Listelemede 3X Açıp 28X Yapan REAL
Listelemede ilk 80 Saniyede 5X’den fazla yaptıran SENATE

Çok uzağa gitmeden sadece geçtiğimiz ay içerisinde listelemede alım yapan kişilere çok ciddi kazandıran projelerin grafikleri.

Tabi bu her listelemeyi takip edip, gözünüz kapalı BUY tuşuna basın demek değil. Böyle olsa herkes milyoner olurdu.

Çok az proje alım fırsatı verecektir. Bazı projeler çok yüksekten açıp tokenlerin dağıtılmasıyla dump yaşatacaktır. Bu yüzden acemiyseniz en az 20–30 listing sürecinde max 10$ civarı alım satımlar denemelisiniz.

Ayrıca listelemelerde:

Marketcap
Vesting (Tokenlerin dağıtımı)
Partner ve Ortaklar
Projenin türü(Metaverse, Gaming, DEFI, NFT)
Piyasanın genel durumu

gibi etmenler çok önemli. Trendle uyumlu olan projeler daha çok kazandırırken (Oyun ve Metaverse) şuan pek çok tutulmayan (DEFI ve NFT) listelemelerde daha az kazandıracaktır. Bunu da dediğim gibi sürekli takip ederek deneyim kazanarak zamanla oturtacaksınız.

Bir projenin kaç X yapacağını kağıt üstünde hesaplayıp, alım yapılabilecek noktaları kestirdiğinizde tebrikler elinizin altında sınırsız para basma makinesi olacak demektir.

ADIM 7: VESTING Takvimini Öğrenin

Vesting kriptoda en basit tabirle hakediş demektir. Ön satıştan veya farklı yollarla alınan coinler kilitlerinin açılması ve dağıtılması şeklinde özetlenebilir.

Bir projeye yatırım yapıyorsanız KESİNLİKLE projenin VESTING takvimini öğrenmek zorundasınız.

Örneğin CWAR projesinin grafiğine bakarsak:

Tokenlerin vesting günü gelip dağıtıldığı dönem grafikteki kırmızı mumları görebilirsiniz. Ön satıştan alan yatırımcılar hali hazırda ciddi kazanç elde ettiği için projenin fiyatına bakmadan satış yapıp çıkış yapmışlar.

1 hafta sonra tokenlerin dağıtılacağını bilseydiniz 4'dan CWAR alır mıydınız? Hayır. Pek çok kişi bunu yapıyor. Siz onlardan olmayın!

Tokenlerin dağıtılmasıyla:

76cente kadar düşen proje 2 gün içerisinde 2.5$ görerek 3X’den fazla yapmış. VESTING takibi bu yüzden önemli.

Ben de hatta sizlerle bu fırsatı hem Twitter hem de Telegram kanalımdan paylaşmıştım.

https://twitter.com/bycoinhunter/status/1470131069785677830

Bir projenin vesting takibini nasıl yapabiliriz diyorsanız Veli onu da sizin için anlatmıştı. Üstteki videoda detaylı anlatım bulabilirsiniz.

ADIM 8: Psikolojinizi iyi yönetin ve sabrı öğrenin.

Özellikle Türk yatırımcılarda yaşadığı coğrafya ve geçim sıkıntısından dolayı çok acelecilik var. Bu baskı aslında pek çok hataya ve fırsatların kaçmasına yol açıyor. Lütfen psikolojinizi iyi yönetin ve sabırlı olun.

Ben normalde hiç motivasyon videosu izlemem. Gelişim kitapları hiç okumam ama özellikle sabırsız kişilerin aşağıdaki videoyu izlemesini öneririm.

Bu yazıyı hazırlarken İngilizce makalelerini okuduğum Darren Hardy hakkında Türkçe bir içerik var mı diye baktım ve karşıma bu video çıktı. O yüzden pek çok konuda size ilham vereceğini ve bakış açınızı bir noktada değiştireceğini düşünüyorum. İngilizce makaleleri kadar olmasa da mutlaka yararı olacaktır.

ADIM 9: UFAK ama HAYATİ ÖNEME SAHİP TÜYOLAR

Biliyorum çok heyecanlısın ve bir an önce çok fazla para kazanmak istiyorsun ama aşağıda yazdıklarıma dikkat etmelisin.

1- Her projeden alım yapamazsın. Zaten her projeden de alım yapmamalısın.

2- Bazen alım fırsatı bulana kadar 10–15 projenin listingini sadece izlediğim oluyor ama bu işi seversen ve her listingte bir şey öğrenirsen zevk almaya başlarsın. Bana maç izlemek yerine listing izlemek daha zevkli geliyor mesela.

3- Kredi çekerek bu işlere sakın girme. 50$ sermayen mi var? Onunla dene. Kafan rahat olsun. Zaten 500$’la başlarsan proje 2x olunca elin ayağın bir birine girer satıp satmamak arasında kalırsın daha sonra en ufak düşüşte market sell yaparsın. Kendimden biliyorum. O yüzden kafanın rahat olacağı tutarlarla başla. 50$ 100$ ideal.

4- Yıllarca kendin için çalıştın. Herkesin bildiği yollardan gittin. Binanceden, paribudan alım yaptın. Belki de margin — kaldıraçlı işlemlere bulaştın. Hayatında ne değişti? Hiç bir şey. En fazla faturalarını ödemişsindir diye düşünüyorum. Sence de artık yeni şeyleri denemenin zamanı gelmedi mi?

5- Kriptoda en zor kısım ilk 10.000$ kazanma sürecine kadardır. Bu eşiği iyi bir bilgi seviyesiyle geçersen her şeyin domino taşı gibi daha da katlanarak büyüdüğünü göreceksin. İlk 10.000$ biraz zaman alacaktır.

6- Aslında her şeyin özeti ve para kazanmanın en net kısa yolu.

Yeni bir projenin listelendiğinde kaç X yapacağı ve kaç X’e kadar alım yapılacağını kestirmeye başlamakla oluyor. Bu da deneyim ve iyi bir analiz gerekiyor. Zaten bunu bildiğiniz zaman elinizde para basma makinesi olacak.

Çünkü pek çok insanın bilmediği bir şey var. Yeni projelerin tahtası gerçekten boş. Çok hızlı yükselebiliyorlar ama Binance’de orada burada listelenen projelerin tahtasında milyon dolarlık satışlar var ve bu projeler zaten çok büyük haberlerini duyurmuş ciddi bir yatırım almış projeler. Artık yeni şeyleri yapmaları gerçekten çok zor.

40 milyar dolarlık XRP’den artık 50X yapmasını beklememelisin mesela. Bu tarz pariteler artık büyük yatırımcılar için. Seni pek ilgilendirmiyor.

BTC sayesinde hayatım değişti ama artık 50.000$’dan BTC alırsam hayatımın değişmeyeceğini biliyorum.

Mantığın anlaşıldığına inanıyorum.

Bu tarz içerikler hoşunuza gittiyse twitter hesabıma etkileşimlerle destek verebilir veya telegram kanallarımıza katılabilirsiniz:

https://twitter.com/bycoinhunter

https://t.me/bycoinhunterduyuru

https://www.youtube.com/c/VeliMutluOfficial

https://t.me/eciakademi

Dipnot:
Burada yazılanlar yatırım tavsiyesi içermemekle beraber kendi yaptığım işlemler örnek verilerek rehber amacıyla yazılmıştır. Herhangi bir tavsiye içermemektedir. Herkes kendi risk yönetimi ve portföyünden sorumludur.

--

--