BTC ve Coinlerde Mega Boğa?

Coin Hunter
4 min readJan 16, 2022

--

Masaya ne zaman parayı vurmalıyız?

Merhaba dostlar,

Bu yazımda en basit ve yalın bir şekilde kullandığım teknikleri ve oyun planımı anlatacağım.

Bunun için bence en önemlisi HAREKETLİ ORTALAMALAR.

Hareketli ortalamalar nedir?

Hareketli ortalamalar trend takibi açısından önemli bir gösterge olarak kabul edilmektedir. Bunun sebebi geçmiş fiyat hareketlerinden oluşarak net bir şekilde destek ve direnç noktalarını göstermesidir.

Hareketli ortalamalar zamanla değiştiği için dinamiktir.

Örnekler üzerinden hareket edelim.

Yaptığım önceki gözlemler sonucu en iyi çalışan ortalamaların

21–55 ve 100 hareketli ortalamalar olduğunu düşünüyorum. Kendi grafiklerinizde bunları kullanarak günlük veya haftalık bazda siz de takibini yapabilirsiniz.

Sadece basit bir indikatördeki al-sat sinyallerinin nasıl iyi çalıştığını üstteki görselde görmek mümkün.

Ağustos ayında pek çok kişi ayı trendi geldiğini düşünürken 38.000$’da ortalamanın kırılmasıyla sert bir yükseliş dalgası geldiğini,

Aynı şekilde pek çok kişi boğa modundayken 57.500$’da hareketli ortalamalar aşağıya kırılınca gelen sert satış dalgasını görebilirsiniz.

Bir örnek daha verelim mi?

Hareketli ortalamaların Ripple grafiği üzerinde al-sat sinyalleri

Harika değiller mi?

Hareketli Ortalamalar

Hareketli ortalamalar sürekli yeni haftada veya günde istiflendiği için zamanla seviyeleri değişmektedir. Ben bunu bir noktada avantaj olarak yorumluyorum.

Görselde göreceğiniz üzere hareketli ortalamalar aşağıya doğru süzülüyor. BTC’nin aslında bir süre yatay hareket etmesi hareketli ortalamaları da aşağıya çekeceğinden psikolojik ve teknik anlamda kırılımlarını kolaylaştıracaktır.

O yüzden bence pek çok kişi de bu hareketli ortalamalar yukarı kırınca masaya para vuracak ve piyasa iyi bir ivme alacaktır. Bu yüzden ben yeni alt coin alımlarımı bu kırılım sonrası yapmayı düşünüyorum.

Peki ya 100 haftalık hareketli ortalama?

Kriptoda her zaman 2 yönlü düşünmek zorundayız. Oyun planımız hem yükseliş hem de düşüşler için esnek ve uygulanabilir olmalı çünkü kimse kesin ve net olarak neler olacağını bilmiyor. Bildiğini söyleyen net olarak ay-gün tarih verenler hep yanılmıştır.

Sürekli dinamikler değişir. Bir haberle süreç farklı yöne gidebilir. O yüzden kötü senaryoyu da konuşmak gerekiyor.

Bu senaryo aslında bana göre kötü değil. Eğer gerçekleşirse tarihi alım fırsatı olarak görerek çok ciddi alımlar yapmayı planlıyorum fakat düşüşleri genel olarak sevmediğiniz için “kötü senaryo” dedim. Benim için tarihi bir fırsat olacaktır.

20Haftalık Ortalama (Mor) 55 Haftalık Ortalama (Yeşil) 100 Haftalık Ortalama (Turuncu)

Olası bir düşüş senaryosunda en sağlam desteğimiz nedir diye soracak olursanız bence 100 haftalık hareketli ortalamadır.

Bu da bu yazıyı yazdığım dakika itibariyle 30650$ civarına denk geliyor. Ayrıca bu desteğin benim için farklı önemleri de var.

1️⃣ Haziran-Ağustos düşüşünde bizi tutan yatay desteğe denk geliyor.

2️⃣ MicroStrategy 30,159$ ortalamayla yaklaşık 125 bin adet Bitcoin tutuyor.
Pek çok kurumsal dev isimlerin fiyat ortalamaları da bu seviyeye geliyor. Smart money dediğimiz büyük balinaların da önem verdiği bir destek!

3️⃣100 haftalık hareketli ortalama Epik Mart düşüşü haricinde uzun yıllardır kırılmadı.

Ben yukarıda saydığım temel ve teknik sebeplerden dolayı buranın denenmesi durumunda tarihi alımlar yapacağım çünkü kişisel olarak en azından 1 tur buradan sekmesini bekliyorum.

Özetle hem yükseliş senaryosunda hem de olası düşüşte hazırım ve masadayım.

Kartlarımı masaya vurmak için uygun zamanı bekliyorum.

Zaten para kazanmanın en kolay yolu da bu değil midir?

Sürekli masada oturabilmek ve sadece fırsat gördüğünüzde az ama öz hamle yapmak. Bu stressiz para kazanmanızı sağlayacak en basit yoldur.

SÜREKLİ GÜN AŞIRI TRADE MANTIKLI DEĞİLDİR.

Bazı arkadaşlar ısrarla dinlemeyecek ama ben yine de büyük puntolarla yazdım.

Kripto geleceği konusunda karamsar olmalı mıyız?

Buna tek bir görselle cevap vermek istiyorum.

Tüm kripto market değerini gösteren TOTAL tablosunda 2018 Mega Boğası’nı ve geçtiğimiz dönem yaşanan Boğa’yı karşılaştırabilirsiniz:

Bazıları Mega boğa gelmedi dese de BTC’nin 65.000$ görmesi daha geçen yıllarda 1–2$ olan Solana gibi projelerin 250$’larları aşarak yüzlerce X yapması aynı zamanda ön satışlarda binlerce X görmemiz boğayı bence doğrular nitelikte.

Bu süreçte 2018'den farklı olarak artık bir avuç coin olmadığı ve her gün sayısız proje çıktığı için bazı OLD SCHOOL coinlerin eski ATH değerlerine ulaşamaması çok normal.

Ben eskisi gibi tüm marketin aynı anda ciddi yükseldiği bir boğa koşusu beklemiyorum. Artık trendler var. Belirli dönem belirli trendlerin yükseleceğine ve kazandıracağına inanıyorum.

Bu trendleri zamanında yakalayanlar çok ciddi kazanıyor.

Örnek vermek gerekirse:

1- DEFI

2- NFT

3- MEME COINLER

4- LAUNCHPAD ve Ön Satışlar

Bunlar geçtiğimiz yıl yaşanan 4 büyük trenddi. Bunlara önceki yazılarımda uzun uzun değindiğim için yazının uzamaması adına geçiyorum.

Yazar burada şunu söylemek istiyor.

DİNAMİK OLUN DOSTLAR. Old school sepet hazırlayarak 1 yıl beklememelisiniz. Trendleri izleyin, yeni projeleri okumaya gayret edin.

Bu stratejileri önceki yazılarımda anlattım.

Finansal okur yazarlık kazanan dinamik hareket eden kişiler bir kaç yılda milyoner oldu. Sizin bu kişilerden hiç bir eksiğiniz yok.

SÜREKLİ YENİ TRENDLER ve FIRSATLAR GELECEK !

Yatırım piyasalarında hep söylediğim gibi

Kendinizi eğittiğiniz kadar kazanacaksınız.

Hareketli ortalamalar hoşunuza gittiyse ve teknik anlamda kendinizi geliştirmek istiyorsanız Eralp Hoca’nın videolarını ısrarla tavsiye ederim. Kendisi yıllardır hafta içi her gün teknik analiz videosu paylaşarak, piyasayı sürekli güncel olarak değerlendiriyor.

Kanalına buradan ulaşabilirsiniz.

Mantığın anlaşıldığına inanıyorum.

Bu tarz içerikler hoşunuza gittiyse twitter hesabıma etkileşimlerle destek verebilir veya telegram kanallarımıza katılabilirsiniz:

https://twitter.com/bycoinhunter

https://t.me/bycoinhunterduyuru

https://www.youtube.com/c/VeliMutluOfficial

https://t.me/eciakademi

Dipnot:
Burada yazılanlar yatırım tavsiyesi içermemekle beraber kendi yaptığım işlemler örnek verilerek rehber amacıyla yazılmıştır. Herhangi bir tavsiye içermemektedir. Herkes kendi risk yönetimi ve portföyünden sorumludur.

--

--