Alım ve Satımlarda Hızlı Olmak

Coin Hunter
3 min readJul 26, 2021

--

Ön satış ve listelemelerde herkesten hızlı alım satım nasıl yapabilirim?

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda, oldukça önemli diyebileceğimiz bir konuya değineceğiz.

Bazı arkadaşlar sürekli bana ilk gelen alır şeklinde ön satışlara katıldım ama ne yazık ki ben alamadan havuz anında doldu. Bu yüzden alamadım diye yazdılar veya bir projenin listelenmesi esnasında fiyat çok yükselmeden nasıl alırız diye soruyorlar.

İşte bu soruların cevabı burada.

Önce ön satışların veya listelemelerin mantığını anlamamız gerekiyor. Bu alım-satım işlemlerinin tamamı kriptoda akıllı kontratlar aracılığıyla yapılır. Siz bir alım-satım işlemi yaptığınızda aslında akıllı kontrata bir işlem gönderirsiniz o da size işlem sonucunu gönderir ve takas gerçekleşir. Mantık budur.

Bizim burada yapacağımız en önemli şey kontrata gönderdiğimiz işlem sürecini olabildiğince hızlandırmaktır. Çünkü sizden önce ne kadar fazla işlem gelirse fiyat da o kadar hızlı değişir ve istediğiniz fiyattan alamazsınız veya kısıtlı kontenjanlı bir ön satışa katılır, bu yüzden alamazsınız vs.

Bu yüzden herkesin önüne geçmek adına işlem başına ödeyeceğimiz FEE ücretini artıracağız. Bu olay BSC ağında çok kolay ve ucuz çünkü bu ağda ortalama işlemlerde 10–20cent civarı ödeme yapıyoruz. Bunu 10x artırdığınız zaman ödeyeceğiniz komisyon 2$ olacaktır ama ciddi şekilde diğer kişilerin önüne geçmenizi sağlayacaktır.

Bunun için öncelikle Metamask Ayarlar-Advanced-Gas Controls bölümünden ON olarak değiştiriyoruz. Bazılarınız da bu kapalı olabilir. O yüzden önce açmanız gerekiyor.

Bu işlemi yaptıktan sonra her takas sonrası Metamask size ödeyeceğiniz gas miktarını gösterip bunu değiştirmek için fırsat verecektir.

Örnek olarak bir takas işlemi yapalım.

5$ değerinde BNB satmak istedim. işlemi onayladığımda Metamask üzerinden şöyle bir ekran açılması gerekiyor.

Burada GAS Fiyatı (GWEI) default olarak 5 gelir. Bu standart düşük gas ücretidir. Ben bu tarz acil ve ilk alımın önemli olduğu durumlarda

Bunu 5 yerine 55 olarak değiştiriyorum. Genelde bu ayar yeterli oluyor.

İki görsel arasındaki ödeyeceğiniz ücret farkını görebilirsiniz. Açıkçası ciddi bir ücret çıktığını söyleyemem ama acil durumlarda yapacağınız bu ayar işinize ciddi yarayabilir.

İki kişi aynı anda kontrata alım emri gönderdi. Mehmet 5i seçmişken siz 55 ile alım yaparsanız. Kesinlikle Mehmet’in önüne geçersiniz. Çünkü daha yüksek FEE ücreti ödeyerek ayrıcalık kazanırsınız.

Şimdi ETH ağına geçelim.

ETH ağında da süreç birebir aynı fakat ETH ağındaki komisyon ücretleri hali hazırda çok yüksek olduğu için ödeyeceğiniz tutar FEE ücretlerini artırınca katlanarak artıyor. Buna dikkat edin!

Örneğin default bir işlemde 8$ komisyon öderken bunu 10kat artırırsanız 80$ ödeyebilirsiniz.

Bu yüzden alım satım yaparken alacağınız tutar ve projeden beklentiniz ödeyeceğiniz komisyon oranını da belirler.

Mesela 5.000$ alım yapacaksanız ödeyeceğiniz 80$ FEE sizi üzmez ama gidip 100$ bir alımda bu komisyon oranını ödemek doğal olarak mantıksızdır.

Bu yüzden çok ciddi yoğunluğun olmayacağı ETH işlemlerinde FEE’yi 10kat artırmak yerine sadece 2–3 kat artırmanız yeterli olabilir.

Olayın mantığını kavradığınızı düşünüyorum.

--

--